ΣΧΟΛΙΚΟ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Π.Ε. ΚΑΒΑΛΑΣ

skaki 2018 To Σχολείο μας, για άλλη μια χρονιά, συμμετείχε στους Προκριματικούς Αγώνες Π. Ε. Καβάλας του Πανελλήνιου Σχολικού Σκακιστικού Πρωταθλήματος 2018, που έγιναν στο Φουαγιέ του Αμφιθεάτρου του Διοικητηρίου Καβάλας, από τις 23 έως 25 Φεβρουαρίου.
Η ομάδα του Σχολείου μας αποτελείτο από τους εξής μαθητές:
1η σκακιέρα,Καλαμούκος Γρηγόριος
2η σκακιέρα, Ηλιόπουλος Δημήτριος
3η σκακιέρα,Τουνουσίδης Παναγιώτης
4η σκακιέρα, Κάζου Ελένη
Αναπληρωματικός παίκτης,Αστεριάδης Δημήτριος
Η ομάδα μας κατέλαβε τη δεύτερη θέση στα Γυμνάσια Ν. Καβάλας και προκρίθηκε στους ημιτελικούς αγώνες Ανατ. Μακεδονίας-Θράκης, πουθα διεξαχθούν στις 3 Μαρτίου 2018 στην Αλεξανδρούπολη.
Ακόμη οι μαθητές του Σχολείου μας συμμετείχαν και στους Ατομικούς Αγώνες κατά τάξη. Έτσι, στην Α΄τάξη Γυμνασίου ο Ηλιόπουλος Δημήτριος κατέλαβε την 1η θέσηκαι ο Καλαμούκος Γρηγόριος τη 2η θέση.
Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου μας συγχαίρει τους ανωτέρω μαθητές για τη συμμετοχή τους στους αγώνες, την ευγενή άμιλλα που επέδειξαν και τη διάκρισή τους. Συγχαίρει επίσης και τους γονείς τους που τους εμφύσησαν το ενδιαφέρον και τους ώθησαν να ασχοληθούν με ένα πνευματικό άθλημα.

skaki2018b 1 skaki2018b 2