ΖΗΤΩ Η ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ - LET?S SWAP

Στις 23 Δεκεμβρίου 2014, πριν αποχαιρετιστούμε για τις διακοπές των Χριστουγέννων, μαζί με μαθητές από όλες τις τάξεις του Γυμνασίου μας οργανώσαμε ένα ανταλλακτικό παζάρι.

Οι μαθητές έφεραν βιβλία, ρούχα, αξεσουάρ, χριστ. στολίδια, διακοσμητικά και άλλα αντικείμενα σε καλή κατάσταση που δεν τα χρειάζονται πια, τα πρόσφεραν για ανταλλαγή και με τα ευφάνταστα εισιτήρια που έλαβαν, σχεδιασμένα από την Αργυρώ Τσερκέζη, τη Βάσω Δαλαμπίρα, την Κωνσταντίνα Τσαβδάρη, τη Μαρία Καρα?σκου, τη Λαρίσα Σαββίδου, τον Βαγγέλη Μπάρμπα, επέλεξαν πράγματα άλλων συμμαθητών-τριών τους.

Εκείνη την ημέρα τα παιδιά διασκέδασαν και έφυγαν με δώρα χωρίς να ξοδέψουν χρήματα. Διαπίστωσαν στην πράξη ότι ο άνθρωπος δίνει αξία στα πράγματα, όχι τα χρήματα.

Τα υπόλοιπα πράγματα (κυρίως ρούχα) προσφέρθηκαν στο Σύλλογο ΠΝΟΗ για να τα διαθέσει σε οικογένειες που στηρίζει με τις ευχές του Συλλόγου Διδασκόντων και των μαθητών του 5ου Γυμνασίου για μια καλύτερη νέα χρονιά.

Υπεύθυνη καθηγήτρια κ. Ρεγγούζα Αικατερίνη ΠΕ06