Συμμετοχή σε εκδήλωση του Σωματείου Φίλων της παιδόπολης Καβάλας 'Άγιος Γεώργιος"

pedopoli3 Την Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2016 στην ετήσια εκδήλωση του Σωματείου Φίλων της Παιδόπολης Καβάλας «Αγ. Γεώργιος» για τη νέα χρονιά, το Σχολείο μας με μια ομάδα μαθητριών της Α Γυμνασίου και την καθηγήτρια αγγλικών κα Αικ. Ρεγγούζα παρέδωσαν βιβλία και επιτραπέζια παιχνίδια που συγκέντρωσαν οι μαθητές μας πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων για την ψυχαγωγία των παιδιών που μένουν στον χώρο της Παιδόπολης.

paodopoli11 Με αυτή τη χειρονομία το 5ο Γυμνάσιο αναγνωρίζει το σημαντικό έργο του Σωματείου των Φίλων της Παιδόπολης, πραγματοποιεί μία εθελοντική δράση αναδεικνύοντας τις αξίες της προσφοράς και της αλληλεγγύης και επιθυμεί όλα τα παιδιά, περισσότερο ή λιγότερο τυχερά από τις συνθήκες, να περνούν όμορφες στιγμές με παιχνίδι και καλά βιβλία.

pedopoli22 Οι μαθητές του Σχολείου μας πρόσφεραν παλιά δικά τους βιβλία και παιχνίδια σε καλή κατάσταση, δίνοντας σε όλους το μήνυμα ότι όλα τα πράγματα μπορούν να ξαναγίνουν χρήσιμα και να τα αγαπήσουν άλλοι αρκεί να θέλουμε να προσφέρουμε. Ας μην πετάμε, λοιπόν, ό,τι δεν έχει χαλάσει κι ας αναζητήσουμε αυτούς που χρειάζονται ό,τι εμείς δεν χρειαζόμαστε πια.

Υπεύθυνη καθηγήτρια:Ρεγγούζα Αικ.