ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΓΑΛΛΟΦΩΝΙΑΣ 2018

Galloffonia 2018 Φέτος στο Μαραθώνιο Ανάγνωσης Γαλλοφωνίας που διεξήχθη στο Π.Ε.Κ Καβάλας στις 17 Μαρτίου, όπως κάθε χρόνο από το Σύλλογο καθηγητών Γαλλικής Γλώσσας Καβάλας - Δράμας - Ξάνθης, με την αμέριστη συμπαράσταση της Σχολικής μας Συμβούλου κ. Μαυρομμάτη Ευθυμίας, συμμετείχε και το σχολείο μας, με τους μαθητές μας: Έλενα Γκόγκου, Βασίλη Κωσταντίνου και Νικολά Διονύση, με την διδάσκουσα καθηγήτρια κ. Ροζαλία Λιάπη. Οι μαθητές απήγγειλαν όμορφα, "ζεστά" και με την σωστή προφορά το μύθο του Λαφονταίν " Ο ποντικός της πόλης και ο ποντικός των αγρών". Νιώθουμε την χαρά και την ευχαρίστηση να καμαρώσουμε και να συγχαρούμε τα παιδιά μας γιατί ανταπεξήλθαν σε ένα δύσκολο κείμενο στη γαλλική γλώσσα του 17ου αιώνα. Και έπεται συνέχεια...
Θερμά συγχαρητήρια.