Συμμετοχή του σχολείου μας σε πρόγραμμα Erasmus+

ΤΟ 5Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΒΑΛΑΣ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS+

iky-logo-web-2014 Το σχολείο μας φέτος πέτυχε την έγκρισή του στο πρόγραμμα Erasmus+, δράση ΚΑ1 (Κινητικότητα προσωπικού σχολικής εκπαίδευσης). Ο τίτλος του προγράμματός μας είναι «Θέτοντας τα θεμέλια για ευρωπαϊκή ανάπτυξη: Καλές πρακτικές για καλύτερη εκπαίδευση» και η διάρκεια υλοποίησής του όλο το σχολικό έτος 2016-17.

Ως πρώτη φάση υλοποίησης, δύο εκπαιδευτικοί του σχολείου μας ( Ιατροπούλου Μαγδαληνή, Χούτσιου Κατερίνα ) και ο διευθυντής κ. Τρικκαλιώτης Γεώργιος θα παρακολουθήσουν τον Οκτώβριο στη Φινλανδία ( Ελσίνκι) το εκπαιδευτικό πρόγραμμα Best Practices Benchmarking ( Συγκριτική αξιολόγηση βέλτιστων πρακτικών ). Το πρόγραμμα αυτό δίνει τη δυνατότητα στους συμμετέχοντες  να παρατηρήσουν και να μάθουν πώς οργανώνονται και εφαρμόζονται στα φινλανδικά σχολεία η διδασκαλία, η μελέτη και οι διαδικασίες μάθησης , μάλιστα χρησιμοποιώντας και τη μέθοδο job shadowing ( επισκέψεις και παρακολούθηση διδασκαλίας σε σχολεία της Φινλανδίας ).

Σε μία εποχή που ο προβληματισμός για το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα είναι έντονος ( ακόμα και σε επίπεδο πολιτικής ηγεσίας του τόπου ), θεωρούμε ότι θα είναι εξαιρετικά χρήσιμες οι εκπαιδευτικές εμπειρίες από τη Φινλανδία, μία χώρα που αποτελεί πρότυπο στο χώρο της εκπαίδευσης παγκοσμίως. Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί θα αποκτήσουν μία ξεκάθαρη εικόνα για το ποιες μέθοδοι/πρακτικές/συστήματα μπορούν να μεταφερθούν  και να υλοποιηθούν στο σχολείο μας.

Μετά από την κατάρτιση και κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους, το σχολείο θα καταλήξει σε προτάσεις αξιοποίησης των μαθησιακών αποτελεσμάτων με στόχο τη βελτίωση της οργάνωσης και ποιότητας της εκπαίδευσης και την εισαγωγή νέων θεματικών και μεθοδολογιών στην τάξη. Επίσης, οι εκπαιδευτικοί που θα λάβουν μέρος στο σχέδιο κινητικότητας θα αναλάβουν δράσεις σχετικές με τη δικτύωση του σχολείου σε ευρωπαϊκό επίπεδο , την προώθηση της συμμετοχής του σε διακρατικά προγράμματα και την τελική υποβολή σχεδίων σχολικών συμπράξεων στα πλαίσια του Erasmus KA2 με τη συμμετοχή μαθητών του σχολείου μας.

Απώτερος στόχος όλων των δράσεων είναι να αποτελέσουμε ένα σύγχρονο, εξωστρεφές, ευρωπαϊκό σχολείο που ανταποκρίνεται στις ανάγκες των εκπαιδευτικών και των μαθητών του.

Δείτε το  Δελτίο Τύπου