ENGLISH CAN HELP-ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ

Κατά τη σχολική χρονιά που διανύουμε (2016-1017) η Α' Τάξη με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Ρεγγούζα Αικατερίνη εντάχθηκε στην κοινότητα των σχολείων της Ευρώπης μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας eTwinning. Στο μάθημα των Αγγλικών οι μαθητές μας επικοινωνούν και συνεργάζονται με συνομήλικους μαθητές από την Ιταλία, την Πολωνία, τη Γαλλία, την Πορτογαλία, τη Σουηδία, τη Νορβηγία και την Τουρκία.

Το πρόγραμμα ονομάζεται ENGLISH CAN HELP (=τα ΑΓΓΛΙΚΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ). Ολοκληρώνουν κάθε μήνα μία σειρά από δραστηριότητες: ανταλλαγή ηλεκτρονικών μηνυμάτων, συνομιλία μέσω Skype / live chat, δημιουργία βίντεο, ανάρτηση απόψεων για την αγγλική γλώσσα, παρουσίαση αγγλικών τραγουδιών, δημιουργία ποιημάτων από κοινού, προτάσεις για ενδιαφέροντα βιβλία, θεατρικά δρώμενα.

Με όλες αυτές οι δραστηριότητες βελτιώνουν την ικανότητά τους να χρησιμοποιούν τ?αγγλικά στην πράξη, διευρύνουν τις γενικές γνώσεις τους και γνωρίζουν παιδιά από άλλες χώρες. Όλοι αυτοί οι χαρούμενοι και δημιουργικοί μαθητές θα είναι οι ενεργοί μελλοντικοί Ευρωπαίοι πολίτες.