ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2019

cinemamuseum2019 Στις 15/2/2019 η Γ΄ τάξη πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης για να πάρει μέρος στο εκπ/κό πρόγραμμα «Βγαίνω στο φως!». Oι μαθητές μας γνώρισαν με βιωματικό τρόπο τα πειράματα και τους προδρόμους της πρώτης κινηματογραφικής μηχανής. Στη συνέχεια, μέσα από  παιχνίδι ρόλων ανακάλυψαν τα μυστικά του κινηματογραφικού λόγου (είδη πλάνων, γωνίες λήψης κ.α) και μέσα στην ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα ?green screen? δημιούργησαν την δική τους ταινία μικρού μήκους.

horizontal line

Στις 19/2/2019 οι μαθητές του περιβαλλοντικού προγράμματος «CERN, το μεγαλύτερο ερευνητικό πολυπολιτισμικό κέντρο της Ευρώπης» πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Τ.Ε.Ι. Α.Μ.Θ. και ενημερώθηκαν για τη λειτουργία του CERN, στη Γενεύη (Ελβετία). Γνώρισαν το υπολογιστικό σύστημα GRID του CERN στο ΤΕΙ ΑΜΘ καθώς και το ηλεκτρονικό μικροσκόπιο του προγράμματος ΗΦΑΙΣΤΟΣ, το μεγαλύτερο στο είδος του στην ελληνική επικράτεια.

TEI CERN 1 TEI CERN 3   TEI CERN 2   TEI CERN 4

horizontal line

1LYKDramas Στις 21/2/2019 οι μαθητές της Β΄τάξης επισκέφθηκαν το ιστορικό 1ο ΓΕΛ Δράμας, ανταποδίδοντας την επίσκεψη του σχολείου της Δράμας την προηγούμενη χρονιά στα πλαίσια του μαθήματος της τοπικής ιστορίας. Τα δύο σχολεία αποτέλεσαν χώρους κράτησης στη διάρκεια της βουλγαρικής κατοχής. Οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν στους σύγχρονους χώρους του σχολείου, στην εντυπωσιακή βιβλιοθήκη που καταλαμβάνει ένα διόροφο κτήριο και τα διαδραστικά παιχνίδια που είναι διάσπαρτα στην τεράστια αυλή.

1LYKEIO DRAMA 2 1LYKEIO DRAMA 3 1LYKEIO DRAMA 5