ΤΕΤΡΑΗΜΕΡΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΝΑΥΠΛΙΟ 2019

nauplio 5-19 Aπό τις 28-03-2019 έως τις 31-03-2019, με 75 μαθητές της Α', Β' και Γ' τάξης του σχολείο μας πραγματοποιήσαμε τετραήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στο Ναύπλιο ? Μυκήνες ? Επίδαυρο ? Σπέτσες στο πλαίσιο εγκεκριμένων προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων.
Οι επισκέψεις και οι ξεναγήσεις στους αρχαίους χώρους των Μυκηνών και της Επιδαύρου πραγματοποιήθηκαν τo πρωί της Παρασκευής 29-03-2019. Το απόγευμα της ίδιας μέρας επισκεφθήκαμε το επιβλητικό φρούριο του αλαμηδίου. Το Σάββατο 30?03-2019 περιηγηθήκαμε στη παλιά πόλη του Ναυπλίου, περπατήσαμε στα γραφικά της σοκάκια όπου κάθε σημείο έχει να διηγηθεί κάτι από την σύγχρονη ιστορία της χώρας, καθίσαμε στη πλατεία Συντάγματος και ανεβήκαμε μέχρι την Ακροναυπλία. Το μεσημέρι επισκεφτήκαμε το Άργος καθώς οι καιρικές συνθήκες δεν μας επέτρεψαν να επισκεφτούμε τις Σπέτσες.
Συμπερασματικά, η εκπαιδευτική εκδρομή πέτυχε τους στόχους της και οι μαθητές επέστρεψαν χαρούμενοι, πλούσιοι σε γνώσεις, ενδυναμώνοντας σχέσεις συντροφικότητας, φιλίας, αλληλεγγύης. nauplio 4-19 nauplio 7-19 nauplio 3-19 nauplio 2-19