ΔΡΑΣΗ "ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΟΥ"

KPE FILLIPON18a Η Β? τάξη του σχολείου μας υλοποίησε σήμερα το εκπ/κο προγραμμα-δράση «Διαβάζω την πόλη μου» που διοργάνωσε το ΚΠΕ Φιλίππων σε συνεργασία με τη δ/νση βθμιας εκπ/σης και το δήμο Καβαλας. Τα παιδιά και οι καθηγητές περιηγηθήκαμε στην συνοικία του σχολείου μας, την Παναγία, παρατηρήσαμε εικόνες, φωτογραφίσαμε κτίρια, καταγράψαμε εντυπώσεις και σκέψεις και, το πιο σημαντικό, αποκτήσαμε για λίγες ώρες τη ματιά του περιηγητή και γίναμε τουρίστες μέσα στην ίδια μας την πόλη. Αποτέλεσμα της δράσης των «ομάδων παρατήρησης» ήταν η δημιουργία τριών κολάζ με τα οποία τα παιδιά εκφράστηκαν ελεύθερα και αποτύπωσαν τις ιδέες τους. Τέλος, οι εργασίες των παιδιών παρουσιάστηκαν και συζητήθηκαν και με τους μαθητές των άλλων σχολείων που συμμετείχαν, στην πλατεία Καπνεργάτη στο τέλος αυτής της πολύ ενδιαφέρουσας δράσης.

KPE FILLIPON18b

KPE FILLIPON18c KPE FILLIPON18d